Nazarlıklar Senfonisi Resim Sergisi

“Nazarlıklar Senfonisi“ ArtPoint Gallery & Müzayede

ArtPoint Gallery & Müzayede, 5 Mayıs – 16 Mayıs 2012 tarihleri arasında, Türk Resim Sanatı’nın son dönemlerde başarılı işlere imza atan, genç çağdaş sanatçılarından Mürüvvet’in ‘Nazarlıklar Senfonisi’ adlı 6. kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Teşvikiye’deki galeride sergilenecek Mürüvvet’in ‘Nazar ve Nazarlık İnancı’ temalı resimleri, 5 Mayıs – 16 Mayıs 2012 tarihleri arasında görülebilir.

‘Bütün toplumlarda yaygın olarak görülen nazar inancının kökeni, Neolitik çağlara
kadar uzanmaktadır. Girit’te, Aşağı Mısır’da, Malta’da, Kuzey Fransa’da ve Britanya’da Bronz Çağı’na ait, balta şeklinde yapılmış nazarlıklar (amuletler) bulunmuştur. Araştırmalar sonucunda, eski dönemlerden itibaren Batı’da ve Doğu’da büyünün ve nazarın kötü etkilerine inanma ve bunlara karşı tedbirler alma bilgisinin köklü olduğu görülmüştür. Aynı şekilde uğursuz gözlerden gelen fenalığı ortadan kaldırmak için Mısırlılar, Fenikeliler, Yunanlılar ve Romalılar tarafından el şeklindeki muskaların kullanıldığı tespit edilmiştir.

Geçmişten günümüze varlığını sürdüren bu inanış, ülkemizin hemen her köşesinde
günlük hayatın içerisinde ve bütün etkinliğiyle varlığını devam ettirmektedir. Bugün halk arasında, nazara karşı mavi boncuk, delikli taş, nal, yumurta kabuğu gibi çeşitli nazarlıklar kullanılmaktadır.

Sanatçı bu temaları araştırıp, resimlerinde işleyerek, klasik müzik notaları ile birlikte bütünleştirmiştir.

Doç. Dr. Nilgün Çıblak

Yer: Artpoınt Gallery & Müzayede

Adres: Ahmet Fetgari (Kalıpçı) Sok. Tamar Apt. 106 / 3 Teşvikiye – İstanbul

Açılış Kokteyl: 5 Mayıs (Cumartesi) 2012 – Saat: 17.00 – 21.00