Anadolu İlmekleri 2018

Anadolu İlmekleri

Günümüzün genç çağdaş sanatçılarından Mürüvvet Durak yaklaşık olarak 20 yılı aşkın bir süredir sürdürdüğü ve Anadolu’da çeşitli yerlerinde araştırmalar yaparak oluşturduğu, daha çağdaş bir anlayışla figür ve Anadolu motiflerini sentezleyerek, İstanbul temasıyla bir araya getirdiği yeni sergisi Sefaköy Kültür Merkezi Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.

Mürüvvet Durak’ın çağdaş bir anlayışla figür ve Anadolu motiflerini sentezleyerek, İstanbul temasıyla bir araya getirdiği “Anadolu İlmekleri” sergisinin açılışı Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde (SKSM) sanatseverlerin ilgisiyle gerçekleşti.

Kadın temasının ön planda olduğu serginin 10’uncu kişisel sergisi olduğunu ifade eden Sanatçı Mürüvvet Durak, “Bu sergide nazar inancı ve nazarlık sembollerine yer verdim. 20 yıldır resim yapıyorum. Resim benim için yaşam biçimi. 59 eserim yer alıyor. İzleyici çalışmalarımda müzik notalarına rastlayabilir. Müzik ve resmin ayrılmaz bir bütün olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Değişik tekniklerin bir arada kullanıldığı, konseptiyle sanatseverleri farklı duygu, algılamalara ve farklı düşsel dünyaya davet eden sergi, 20 Ekim’e dek ziyaretçileri ağırlayacak.

Sergi sanatçının onuncu resim sergisi. Ressam Mürüvvet Durak eserlerinde kendi özgün yorumuyla bir çok sanatseverin beğenisini alarak, çeşitli ülkelerde yerli ve yabancı sanat severlere eserleri ulaşmakta… Anadolu kültüründe her objeden etkileniyor, bunları figüratif çalışmalarıyla birleştiriyor. Dokusal ve görsel anlamda, tuval üzerinde paylaştığı bu desenlerde kültür köprüsü de oluşturmuş oluyor. Eserlerinde Anadolu’dan evrensele uzanan yorumlarıyla özgünleşen leke ve çizgilerle, mistik ve otantik bir etkiyle, sanatseverlerin kendisinde başka anlamlar bulabileceği serüvenleri yaşamaya davet ediyor.

Mürüvvet Durak‘ın İstanbul temasını işleyerek, İstanbulun hem kültürel, hem tarihi ve çok fazla medeniyetlere ev sahipliği yapması sanatçıyı böyle anlayışa yöneltmiş. Daha önceki sergilerde kullandığı yerelden evrensele semboller ve nazarlıklar teması bazı resimlerinde yer vermiş. Kadın figürleri ağırlıklı eserlerin birleşiminden oluşan sergide sanatseverleri farklı duyguların etkisiyle karşılaşacaklar. Sanatçı bu sergisiyle yaşadığımız dünyanın ve kendi içimizdeki içsel dünyaya toplumsal duygusal etkileşimini ortak bir noktada birleştirerek farklı yaşam sahnelerini konu alan, değişik tekniklerin bir arada kullanıldığı eserlerinin konseptiyle sanatseverleri farklı duygu, algılamalara ve farklı düşsel dünyaya davet ediyor.

Mürüvvet Durak Kimdir?
1981’de Isparta’da doğan Mürüvvet Durak; Ortaokul öğretmenimin yönlendirmesiyle Isparta Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde Resim bölümünde okudu ve daha sonra Pamukkale Üniversitesi Resim İş Öğretmenliği Bölümü’nü özel yetenek sınavıyla birincilikle kazandı. Fakültenin Resim Bölümü Başkanı Tahsin Hancıoğlu atölyesinden 2004’da mezun olarak lisans eğitimini tamamlamladı. Lisans eğitimini tamamladığı denizlide tekstil firmasında stilistlik deneyimi oldu. Bir süre çeşitli kurum ve kuruluşlarda öğretmenlik yaptı. 2009 yılından sonra Çağdaş Sanatlar Galerisinde Karma Resim sergi ve organizasyonlarında küratörlük yaptı.

Mürüvvet Durak 2011’de Teşvikiye Art Club Gallery’de “Gelenekten Geleceğe Semboller”, 2012’de Nişantaşı Art Point Gallery’de “Nazarlıklar Senfonisi”, 2014’de Nişantaşı Nişart Gallery’de “Ethnic”, Bodrum Vefa Sanat Galerisi’nde “Ethnic II”, 2015’de İstanbul Sanayi Odası Sanat Galerisi’nde “İmgelerin Gizemli Dili”, 2016’da Akatlar Kültür Merkezi’nde “Mixed”, Beyoğlu Galatea Art’de “Renklerin Ötesinde”, 2017’de Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Hasan Riza Sergi Salonu’nda “Sembollerle Mistik Yolculuk”, Taksim Intercontinental Otel Balo Salonu’nda “Tılsım” kişisel sergilerini açtı. İstanbul, Burdur, Isparta ve Aydın’da karma sergilere katıldı.